reactor

Projekt reactor je realizován studenty a pedagogy Katedry divadelních a filmových studií v rámci předmětu Management kultury 2. Reactor si klade za cíl rozšířit povědomí studentů (nejen) KDFS o praxi a zajímavých osobnostech současné české kulturní sféry, v níž také většina našich absolventů nachází uplatnění. Projekt je koncipován jako přednáškový cyklus spojující praxi a teorii v oblasti divadla, filmu, televize a rozhlasu.

IMG_0320

Přednášky jsou primárně pro studenty Katedry, ale zúčastnit se jich může kdokoliv

 

Od svého spuštění v letním semestru 2015 Katedra divadelních a filmových studií díky reactoru uvítala již téměř dvacítku osobností nejrůznějších profesí. Z oblasti divadla studentům přednášel a dokonce ukázal něco ze svého umění mim Radim Vizváry, o site-specific pohovořila Denisa Václavová, finanční a produkční stránku netradičních multifunkčních prostor přiblížili Petr Kiška (ostravský Cooltour) a Štěpán Kubišta (Jatka 78). Významnými hosty z této oblasti byli také dramatik, režisér a úspěšný absolvent naší Katedry David Drábek, režisér, herec a člen divadla Vosto5 Jiří Havelka a dramatik, herec, hudebník a legenda českého divadla Jiří Suchý, jenž na přednášku dorazil společně s kolegyní Jitkou Molavcovou.

 

Jiří Suchý a Jitka Molavcová vyprávějí o zakládání divadla Semafor

Jiří Suchý a Jitka Molavcová vyprávějí o zakládání divadla Semafor

 

Z oblasti filmu a televize svou práci přijeli představit například scénárista a režisér Jan Prušinovský, Ivan David, zabývající se filmovým právem a v tomto semestru očekáváme režiséra Viktora Tauše, jenž u nás na Konviktu natáčel detektivní seriál Modré stíny podle knihy jednoho z našich vyučujících, doktora Michala Sýkory.

 

Scénárista Jan Prušinovský na večerním setkání

Scénárista Jan Prušinovský na večerním setkání

 

Také rozhlasová tvorba – ať už dokumentární či dramatická – měla v reactoru své zastoupení v podobě režiséra Petra Mančala a dokumentaristy Daniela Moravce.

 

Večerní setkání s dokumentaristou Danielem Moravcem

Večerní setkání s dokumentaristou Danielem Moravcem

 

Do budoucna se chceme ještě více zaměřit na návštěvy hostů, kteří jsou spjati s propagační, produkční, marketingovou či finanční stránkou umění, neboť právě zde často absolventi naší Katedry míří po dokončení studia.

 

Režisér Jiří Havelka o různých formách současného divadla

Režisér Jiří Havelka o různých formách současného divadla

 

Každé návštěvě hosta předchází tzv. přípravná přednáška, během níž se studenti dozvídají více o umělecké oblasti, v níž se dotyčný/á pohybuje. Většina hostů se po své přednášce zdrží také na večerní posezení, které je prostorem pro další dotazy a podnětné rozhovory.